بستن
ویدئو

دلیل ورود جدی‌تر مراجع تقلید به انتخابات 96 چیست؟

1395112719505053710018984

در حالی قاعده و روال رفتار انتخاباتی مراجع تقلید ورود در سطح کلان و دعوت مردم به حضور در انتخابات بوده است که استثنایی شدن رفتار انتخاباتی مراجع در رقابت ۹۶ حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، مراجع عظام تقلید همواره از مدافعان اساسی نظام و انقلاب اسلامی بوده‌اند و هرکجا که اصل نظام با تهدید مواجه بوده در صحنه بوده‌اند؛ اما ورود مراجع تقلید به مباحث سیاسی از قبیل انتخابات همواره در سطح کلان بوده و کمتر وارد مصادیق و جزئیات می‌شده‌اند.

برخی مراجع تقلید نیز همواره در بحث‌های انتخاباتی و سیاسی بنا را بر عدم اظهارنظر مصداقی گذاشته‌‌اند و این مهم یک اصل از اصول رفتاری ایشان بوده است.

اما گویا قرار است انتخابات پیش رو؛ استثنایی بر این قاعده باشد؛ آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار یک تشکل سیاسی با تأکید بر اجماع جریان انقلاب روی یک گزینه، گفت که اگر تمام اصولگرایان روی یک گزینه اجماع کنند، امیدی به نتیجه انتخابات هست.

 

پس از آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله نوری همدانی دیگر مرجع تقلید نیز گفت: ما شخص تعیین نمی‌کنیم اما تأکید داریم که نیروهای انقلاب باید روی یک گزینه اجماع کنند و اگر اجماع کنند می‌‌توان به نتیجه امیدوار بود.

آیت‌الله نوری همدانی در پیامی به جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی نیز بر اجماع نیروهای انقلاب اسلامی روی یک گزینه تأکید کرده بود.

 

و اما دلیل ورود صریح و شفاف مراجع تقلید به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری چیست؟ آیت‌الله نوری همدانی می‌گوید: در هیچ مقطعی حتی مقطع جنگ تحمیلی وضعیت معیشتی مردم این‌قدر نابسامان نبوده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی به منتقدان اصلی وضعیت امروز اقتصادی کشور تبدیل شده و تقریباً در اکثر دیدارها از وضعیت نظام بانک‌داری، بیکاری جوانان و تورم انتقاد می‌کند.

نگرانی از وضعیت کم‌سابقه معیشتی و اقتصادی مردم، امروز به دغدغه اصلی مراجع تقلید تبدیل شده است و مراجعی که کمتر در بحث‌های مصداقی سیاسی ورود می‌کردند امروز بیش از همه درباره مسائل معیشتی مردم صحبت می‌کنند و این مهم به یک مسئله جدید در عرصه سیاسی کشور تبدیل می‌شود.

آیت‌الله علوی بروجردی (نوه آیت‌الله بروجردی) درباره چرایی این رفتار این‌طور می‌گوید که دلیل افزایش اعتراضات مراجع تقلید، افزایش دغدغه‌های معیشتی و اقتصادی مردم است؛ به‌گفته وی، مراجع تقلید با مردم در ارتباط هستند و وقتی مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم را می‌بینند نمی‌‌توانند نسبت به این مهم سکوت کنند.

حجت‌الاسلام پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به چرایی ورود صریح مراجع تقلید به انتخابات به تسنیم گفت: مسلم است که مراجع تقلید از وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مطلع هستند؛ مسلم است که اعتراضات مردم از ناکارآمدی اقتصادی تشدید شده است و طبیعی است که مراجع تقلید در چنین شرایطی ورودی صریح به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری داشته باشند.

وی گفت: مدعیان که 4 سال در رأس کشور بودند، هیچ دستاوردی نداشته‌‌اند و نتایج رفتارهای آنها موجب خالی شدن سفره مردم شده است؛ مراجع تقلید حق دارند از شدت نگرانی از وضعیت کشور ورودی صریح به انتخابات ریاست‌جمهوری داشته باشند و همانند دوره‌های قبل، به دعوت مردم برای مشارکت در انتخابات بسنده نکنند.

تحلیل رئیس‌کمیسیون فرهنگی مجلس از چرایی ورود صریح مراجع تقلید به انتخابات ریاست‌جمهوری و تأکید آنها بر اجماع نیروهای انقلاب جهت اصلاح وضع موجود در حالی است که امروز کاندیداهای جریان انقلاب نیز، رفع ناکارآمدی اقتصادی، مدیریتی و اجرایی را مهمترین برنامه خود می‌دانند.

برچسب ها: mobiletips

ثبت نظر پیرامون این مطلب