بستن
گزارش

گام های استوار اصلاح طلبان در انتخابات 96

همانطور که بسیاری از صاحبنظران پیش بینی می کردند، سرانجام اصلاح طلبان «حسن روحانی» رییس جمهوری را به عنوان نامزد نهایی خود در انتخابات انتخاب کردند. «محمدرضا عارف» رییس شورای عالی انتخاباتی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان یکشنبه 22 اسفند از حمایت این شورا از کاندیداتوری حسن روحانی خبر داد.
عارف تاکید کرد: در تهران اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در یک ستاد واحد به تبلیغات کاندیدای مورد حمایت خود خواهند پرداخت و در شهرستان‌ها ممکن است دو سناریوی متفاوت برای چگونگی فعالیت ستادهای انتخاباتی اجرا شود.
اجماع اصلاح طلبان بر سر حمایت از روحانی، اگرچه قابل پیش بینی بود، اما صاحبنظران تحلیل های بدیعی از راهبرد اعلانی جناح چپ ارایه می دهند.
در این زمینه یکی از روزنامه های اصلاح طلب در یادداشتی، این تصمیم اصلاح طلبان را نه نشانه‌ای از اتحاد و اتفاق اصلاح‌طلبان، بلکه تصمیمی ناشی از خطرات داخلی و خارجی جدی چون احیای عوام‌فریبی و بازگشت مدیریت‌های خانمان‌برانداز در سطح مدیریت اجرایی کشور و راه یابی ترامپ به کاخ سفید دانست؛ خطرهایی که همچنان کشور را تهدید می کنند و اصلاح طلبان را از رقابت های درون حزبی منصرف کرده است.

**اعلام 14 نامزد برتر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی
شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، نام 14 نامزد برتر این جبهه را که در اولین مجمع عمومی انتخاب شدند را اعلام کرد.
نام هایی چون مهرداد بذرپاش، سعید جلیلی، حمیدرضا حاجی بابایی، محمد خوش چهره، محسن رضایی، سید ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، محمد مهدی زاهدی، سید عزت الله ضرغامی، پرویز فتاح، رستم قاسمی، محمدباقر قالیباف، مصطفی میر سلیم و علی نیکزاد در این فهرست 14 نفره دیده می شود.
این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود انتخابات مجمع عمومی برای انتخاب 10 نامزد برتر برگزار شده است. اعلام نام 14 نامزد از دید برخی ناظران، معنادار است.
یکی از روزنامه های «اصلاح طلب» در این خصوص نوشت: اینکه جبهه متحد پس از گذشت چند هفته با عدول از قرار نخستین ناگهان ١٤ نفر را به ‌جای ١٠ نامزد معرفی می‌کند، جلوه‌ای از سهم خواهی های پشت صحنه و تداوم خصلت‌های قبیله گرایانه گذشته است. حال آنکه در مرامنامه این جبهه بر «مشارکت پذیری؛ جمع‌گرایی و پایبندی به عقل جمعی در تصمیم‌گیری و اقدام» و «عبور از دسته‌بندی‌های تفرقه آمیز قبیله‌ای» تاکید شده و همه اعضا به آن رأی داده‌اند.
یکی دیگر از روزنامه های اصلاح طلب نوشت: آن‌گونه که پیداست اختلافات آنقدر عمیق است که ائتلافی در کار نیست. به خصوص آنکه جمنا ساز و کار معرفی شده خود را نپذیرفته و با لابی بعضی گروه‌ها و چهره‌ها مجبور شده 4نفر را به لیست 10 نفره خود اضافه کند.

**نهایی شدن نامزدهای «جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی»
«مجتبی شاکری» دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی به تازگی در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی، سه نامزد نهایی این تشکل را معرفی کرد.
شاکری گفت : براساس جمع‌بندی که با کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 966 انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که سه کاندیدا را به عنوان نامزدهای نهایی جمعیت جانبازان به جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی معرفی کنیم و بر همین اساس آیت‌الله ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی و محمدباقر قالیباف که اسامی آنها به ترتیب حروف الفبا اعلام شده به عنوان کاندیداهای این جمعیت معرفی می‌شوند.
دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی تاکید کرد: جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی به ساز و کار جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی وفادار است و در نهایت هر داوری را که جبهه مردمی تشخیص دهد، این جمعیت نیز بر همان اساس عمل خواهد کرد.

**پاسخ لاریجانی در مورد نسبت او با جمنا
به رغم تلاش های گسترده جمنا، اما این تشکل جمعی هنوز نتوانسته اصولگرایان میانه رو و جریان لاریجانی را با خود همراه کند. اظهار نظر تازه لاریجانی در مورد مناسبتش با جمنا، این مساله را تایید می کند.
«علی لاریجانی» رییس مجلس در آخرین نشست خبری خود با اهالی رسانه در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص اینکه آیا اعضا جمنا برای حضور در این تشکل به شما رجوع کرده اند یا نه و اینکه عجیب است که چهره هایی چون علی لاریجانی، ولایتی یا ناطق نوری سکوت سیاسی اختیار کنند، آیا اساسا در جریان سازوکار انتخاباتی اصولگرایان هستید یا نه، گفت: برداشت من این است که مسائل کشور به ویژه در مسائل اقتصادی پییچده شده است و باید برای این مسائل مهم کشور وقت گذاشت. نظر من این است که ما نباید وقتی مسئولیت مهم را بر عهده می گیریم دنبال کارهای دیگری برویم. من بعد از نماز صبح که به مجلس می آیم مشغول کارهای مجلس هستم و فرصت کارهای دیگری را ندارم. بنابراین من به عنوان رییس قوه مقننه مصلحت نمی دانم که در مسائل انتخاباتی ورود کنم.
وی تصریح کرد: اگر منظورتان این است که جبهه مردمی نیروهای انقلاب برای تشکیل این جبهه خبری به من دادند یا نه، باید بگویم نه خبری به من ندادند و البته تشکر می کنیم که خبر ندادند چون من با این وضعیت نمی رسیدم که در جلساتشان شرکت کنم.

**نامه مشایی به رییس دولت اصلاحات
«اسفندیار رحیم مشایی» از نزدیکان محمود احمدی نژاد در روزهای گذشته در نامه‌ای به رییس دولت اصلاحات از برخوردهای صورت گرفته با احتمال نامزدی «حمید بقایی» معاون اجرایی احمدی نژاد انتقاد کرد.
مشایی در بخشی از این نامه آورده است: شوخی شمردن، فاجعه دانستن، ناپاک خواندن و از همه عجیب تر، القای رد صلاحیت قطعی نامزد رقیب آنهم به گونه‌ای که میل و علاقه شدید به رد صلاحیت، آشکارا از آن استنباط شود، نه امری است که بتوان از آن گذشت و نه می‌توان به هیچ روی با آن سر کرد.
مشایی در نامه خود از مخالفت اصلاح‌طلبان با نامزدی بقایی ابراز تعجب می‌کند و می‌‌نویسد: این مخالفت‌ها «از سوی افرادی انجام شد که همگی از اهالی فن سیاست، دارای تحصیلات و مدارج عالیه دانشگاهی یا حوزوی، صاحب شان و جایگاه استادی و کرسی تدریس… بوده‌اند.»
در بخش دیگری از این نامه آمده است: این حقیر اصراری ندارم که نظرم نزد برادران و خواهران اصلاح طلبم بکلی مقبول افتد، اما یادآوری می‌کنم که غفلت از این مساله، آنچنان که در دو انتخابات سال‌های 84 و 88 اتفاق افتاد، برای آن جبهه و کل کشور از جهت هرز رفتن نیرو‌ها و ایجاد کشش‌های بازدارنده، خسارت بار بوده است.
بسیاری از تحلیلگران نامه مشایی به رییس دولت اصلاحات را تلاشی برای افزایش فاصله معنادار جریان احمدی نژاد از اصولگرایان است.
به نوشته یکی از تارنماهای تحلیلی ، احمدی نژاد و مشایی اکنون در پی انتقامی سخت از اصولگرایانند. گام اول را در اعلام جدایی و ترسیم هویتی مستقل از آنان (با معرفی بقایی) می دانند زیرا معتقدند که اصولگرایان در انتخاب آتی سنگین ترین شکست خود را تجربه خواهند کرد. گام دوم این جریان نیز وقف روغن ریخته رد صلاحیت احتمالی بقایی در امامزاده اصلاحات است زیرا آنگونه که خود مشایی در این نامه می گوید:« جریان اصلاحات را جریانی بزرگ وتاثرگذار درآینده » می داند.

**پاسخ مشاور پیشین رییس دولت اصلاحات به نامه مشایی
واکنش «سید محمدعلی ابطحی» به نامه مشایی به رییس دولت اصلاحات، اهداف احمدی نژادی ها از نزدیک شدن به جریان اصلاحات را نقش بر آب کرد.ابطحی در جوابیه خود به نکاتی اشاره کرد که جالب توجه است.
ابطحی می نویسد : نامه آقای مشایی برائت نامه از اصولگرایان است، یادمان نرفته که طیف اصولگرا دین وامام زمان و همه نوع حمایت را به پای احمدی نژاد قربانی کردند، اما اینکه به این واقعیت رسیده اند که اصولگرایان در جامعه پایگاهی ندارند و آن را اعلام میکنند گرچه نمکدان شکستن است اما نشان می دهد واقعیت را فهمیده اند.
ابطحی تصریح کرد: اصلاحات و شخص اقای خاتمی با جریان احمدی نژاد بیشترین فاصله را دارند. اما این نامه نگاری نشان می دهد آنها هم فهمیده اند که یک تَکرار می کنم خاتمی به اندازه همه دستگاه های تبلیغی رسمی اثر دارد. دلیل نامه نگاری می تواند آسیب زدن به محبوبیت بی نظیر خاتمی باشد. در این امر اشتباه می کنند. جامعه فاصله بین تفکر احمدی نژاد و خاتمی و اصلاح طلبان را درک می کند.
ابطحی افزود: آقای خاتمی و اصلاح طلبان با همه انتقادهایی که دارند و ظلم هایی که به آنها شده است، نظرشان به نظام ورهبری نظام نزدیکتر است تا به تفکر احمدی نژاد که آسیب های اخلاقی و اقتصادی و سیاسی هشت سال حکومتش بدترین دوران ایران معاصر را رقم بزند.

**بقایی کاندیدای قطعی جبهه تحول‌گرایان ولایی
دبیر کل جبهه تحول‌گرایان ولایی بقایی را به عنوان کاندیدای نهایی و قطعی این جبهه برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.
«حسن الله‌وردی‌نژاد» در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی، با اشاره به جلسه اخیر جبهه تحول‌گرایان ولایی، گفت: با توجه به بررسی‌های انجام گرفته آقای بقایی کاندیدای نهایی و قطعی جبهه تحول‌گرایان ولایی است و ستاد انتخابات ما به زودی کار خود را آغاز می‌کند. در عین حال دفاتر انتخاباتی در سراسر کشور در راستای اهداف اعتدال‌گرایی و ولایت‌مداری آماده هستند و آغاز به کار می‌کنند.

**ادامه فعالیت های انتخاباتی بقایی
معاون اجرایی احمدی نژاد که مدتی است با اعلام آمادگی برای نامزدی در انتخابات، فعالیت های انتخاباتی خود را آغاز کرده و حمایت احمدی نژاد و مشایی را پشتوانه خود قرار داده، همچنان در فضای مجازی برنامه های انتخاباتی خود را پیش می برد و در کانال تلگرامی خود به آنچه «سوالات مردمی در خصوص برنامه های خود برای مدیریت کشور » می خواند پاسخ می دهد؛ مسایلی چون رویکرد دولت احتمالی او در خصوص برجام، معلمان رسمی و حق التدریسی آموزش و پرورش و …
در بخشی از پاسخ های بقایی آمده است: « هم اکنون دو قطب موسوم به اصولگرایان و اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات اعلام حضور کلّی کرده اند. بنابراین بدون حضور اینجانب نیز عملاً فضای انتخاباتی کشور دو قطبی شده است. از سوئی حضور بنده به عنوان نماینده ای از تفکر مدیریتی احمدی نژادی که مستقل از دو جریان یاد شده می باشد نه فقط موجب از بین رفتن فضای دوقطبی موجود شده است، بلکه چند قطب در عرصه انتخابات خواهیم داشت.»
به اعتقاد همگان وضعیت جدید شور و نشاط عمومی را به طور جدی افزایش داده و به مشارکت بیشتر مردم در امر انتخابات منجر خواهد شد و این موضوعی است که کشور و نظام در شرایط حاضر بیش از ادوار گذشته بدان نیاز دارد.

**شائبه رفتار انتخاباتی صدا و سیما
برنامه گفت و گوی ویژه شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی به بهانه اولین سالگرد صدور حکم رهبری به «ابراهیم رئیسی» تولیت آستان قدس رضوی با او گفتگوی مفصل و زنده انجام داد. حضور رئیسی که نام او به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری در میان جریان های اصولگرا مطرح است، در صدا و سیما از دید بسیاری از ناظران شایبه انتخاباتی دارد، تا جایی که برخی به رویکرد و عملکرد صدا و سیما در آستانه انتخابات اعتراض کردند.
«احمد مازنی» از اعضای شاخص کمیسیون فرهنگی مجلس در یادداشتی نسبت به تبلیغات سیاسی صدا و سیما برای رئیسی اعتراض کرد. نماینده مردم تهران در عین حال خطاب به تولیت آستان قدس گفت که شکاف میان فقیر و غنی با اتخاذ سیاستها و تدابیر درست اقتصادی ترمیم می شود نه صدقه دادن و نذورات. او اظهار تعجب کرد که صدا و سیما این نوع فعالیت ها(صدقه دادن) را به عنوان اقتصاد مقاومتی از زبان رئیسی تبلیغ می کند.

برچسب ها: editor takefeaturedselfie

ثبت نظر پیرامون این مطلب