بستن
اقتصادیمتفرقه

گزارش شرق از آمدن رئیسی به گود انتخابات ریاست جمهوری 96

13941222142713793-PhotoL

ابراهيم رئيسي، توليت آستان قدس كه هفته گذشته رسما اعلام نامزدي كرد، ديروز نخستين بيانيه انتخاباتي‌اش را منتشر كرد. او كه پنجشنبه گذشته به بهانه ماندن در كنار مردم زلزله‌زده مشهد در كنگره جمنا حاضر نشد، امروز در مسجد حوري تهران در جنوب شهر سخنراني دارد. كنش انتخاباتي رئيسي هفته‌ها پيش از شروع زمان تبليغات و ثبت‌نام نامزدها آغاز شده است. 

ابراهيم رئيسي از سوي رسانه‌هاي اصولگرا هم حجت‌الاسلام و هم آيت‌الله خوانده مي‌شود. خبرگزاري فارس او را حجت‌الاسلام مي‌خواند اما خبرگزاري تسنيم يك روز به او آيت‌الله و  روزي‌ديگر حجت‌الاسلام لقب مي‌دهد. رئيسي ديروز اعلام كرد كه فارغ از گروه‌بندی‌های سیاسی وارد عرصه انتخابات می‌شود؛ اين يعني او با اينكه حمايت اصولگرايان را پشت سر خود دارد، اما مي‌خواهد خود را نامزد مستقل معرفي كند.

اين شيوه احمدي‌نژاد در سال ٨٤ هم بود. مشخص است كه اين برخورد دوگانه متقابل است و اصولگرايان هم نسبت به او چنين حسي دارند. درحالي‌كه برخي از آمدنش استقبال كرده‌اند و شانس او را در پيروزي بالا تخمين مي‌زنند، به برخي ديگر اما برخورده است كه چرا بايد فردي كه اصرار به استقلال دارد، ميثاق‌نامه را امضا نكرده و در هيچ يك از كنگره‌هاي جمنا هم حضور نمي‌يابد، به گزينه نهايي اصولگرايان بدل شود. براي همين ديروز عزت‌الله ضرغامي -كه خودش هم از گزينه‌هاي جمنا و اعلام نامزدي هم كرده بود اما در رأي‌گيري روز پنجشنبه هشتم شد- در نامه‌اي خطاب به اين جبهه نوشته است كه به جاي رئيسي مدعي استقلال و فتاح كه اعلام انصراف كرده، حاجي‌بابايي و نيكزاد را جايگزين كنند. در نامه ضرغامي كه گوشه‌اي از اختلافات دروني اصولگرايان درون يا برون از جمنا را نشان مي‌دهد، آمده است: «اعضای محترم شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، با سلام و آرزوی موفقیت همه شما عزیزان، ضمن استقبال از اعلام آمادگی حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقای رئیسی، امیدوارم حضور ایشان باعث گرمی و رونق انتخابات ریاست‌جمهوری شود. همان‌گونه که در متن بیانیه ایشان آمده فارغ‌بودن از گروه‌بندی‌های سیاسی رایج، مورد تأکید قرار گرفته که در واقع بر مرزبندی ایشان با جریان نوپای سیاسی جبهه‌ مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا)، صراحت دارد. از باب تقویت این جبهه و پیرو سخنانم در جلسه مجمع عمومی ٢٠/١/٩٦، از شما انتظار دارم، ضمن احترام به اعلام استقلال ایشان و همچنین موضع قبلی‌شان و تمکین نسبت به آن، براساس آیین‌نامه صریح خود که مورد پیمان همه اعضا بوده است در این خصوص تصمیم‌گیری نمایید. پیشنهاد می‌کنم به جای ایشان و نفر پنجم اعلامی که با صراحت مورد تکذیب و اعتراض ایشان قرار گرفته، دو نفر بعدی یعنی آقایان حاجی‌بابایی و نیکزاد را جایگزین نمایید. قاعدتا باید از آقای دکتر زاهدی و نفر بعدی ایشان هم به طریق مقتضی عذرخواهی شود».
بيانيه حضور
رئيسي در بيانيه ديروز خود به سابقه كاري خود اشاره كرده و آن را اين‌گونه توصيف كرده است: «با سابقه بیش از دو دهه تجربه مدیریتی در سطح کلان همچنین تعامل و نظارت بر ساختارهای مختلف ملی و رویارویی مستقیم با مفاسد و نواقص موجود در سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف اجرائي، نسبت به ریشه‌های مسائل کشور و گرفتاری‌های مردم آگاهی و اشراف یافته‌ام…» او همچنين در بيانيه خود لازم ديده است كه به حضورش در توليت آستان قدس هم اشاره كند و آن را به ماجراي رياست‌جمهوري گره بزند: «با آنکه اکنون بیش از یک سال است مأموریت خدمت به مستضعفان و محرومان، زائران و مجاوران آستان قدس رضوی را وجهه همت خود قرار داده و این توفیق عظیم را غیرقابل‌قیاس با هر مقام مادی و معنوی دیگر می‌دانم، اما ملاحظه رنج‌ها و گلایه‌مندی‌های مردم و دعوت وسیع اقشار مختلف و نخبگان از این خادم خود برای حضور در عرصه انتخابات، راه هرگونه عافیت‌طلبی و ترجیح علایق شخصی را به روی اینجانب بسته است».اما آنچه باعث دلخوري برخي از جمله ضرغامي شده اين جمله رئيسي است: «این حضور با توکل به خدا و توسل به حضرت بقیه‌الله الاعظم (روحی فداه) فارغ از گروه‌بندی‌های سیاسی رایج و صرفا با تأکید بر رعایت قانون، اخلاق، انصاف، صداقت با مردم و پرهیز از جنجال و سوءاستفاده از مقدسات و بیت‌المال در رقابت انتخاباتی خواهد بود».خبرگزاري ايلنا هم دو روز پيش نوشته بود:‌ «شنیده‌ها حاکی از آن است که حجت‌الاسلام رئیسی، با توجه به اینکه در تحلیل‌های مشاوران خود، به این نتیجه رسیده است که حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری با پرچم جمنا، نه‌تنها آرای وی را افزایش نمی‌دهد، بلکه امکان ریزش آرای وی را به دلیل انتساب به اصولگرایان در پی خواهد داشت، لذا به صورت مستقل پای در کارزار انتخاباتی ۹۶ خواهد گذاشت».
با اين حال برخي از اصولگرايان به دفاع از رئيسي برخاسته‌اند. محمد مهاجری سردبیر سابق روزنامه کیهان در وبلاگ خود در خبرآنلاین نوشته است: «آقای رئیسی بیانیه داده است که وارد رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود. بیانیه او حرف‌هایی دارد که انصافا به گروه خون ما اصولگراها نمی‌خورد». همان جمله‌اي كه ضرغامي را آزرده است از قضا به مذاق اين روزنامه‌نگار اصولگرا خوش آمده است و روي همان تأكيد كرده است.
او نوشته است: «خداوکیلی اینها کدامش شبیه است به رفتارهای اخیر کاندیداهای ما اصولگراها که مدت‌هاست تصمیم گرفته‌اند ادب و اخلاق را ببوسند و بگذارند روی طاقچه. رئیسی همین‌طور می‌ماند. ان‌شاءالله تا پایان انتخابات و تا همیشه». خبرگزاري تسنيم هم هفته گذشته در يادداشتي به مزيت‌هاي رئيسي اشاره كرده و نوشته بود: «رئیسی توانايي جذب بدنه ایدئولوژیک منتقد و مخالف روحانی را دارد. بکر و مصرف‌نشدگی رئیسی در فضای اجتماعی و سیاسی از دیگر مزیت‌های اوست که اولا به وی امکان می‌دهد تا از ظرفیت بهتری برای تصویرسازی مناسب از خود در جامعه برخوردار باشد و ثانیا تا حد زیادی مانع تصویرسازی منفی اجتماعی رقیب از او شود. کاراکتر رئیسی و رویکرد مردمی و محرومیت‌نوازی او در مسئولیت کنونی‌اش در آستان قدس رضوی، اجازه جلب نظر در طبقات ضعیف و مستضعف اجتماعی را به او مي‌دهد». اين يادداشت‌نويس تسنيم به نكته ديگري هم اشاره كرده بود كه ديروز با انتشار نخستين نامه اعتراضي از سوي ضرغامي مشخص شد پيش‌بيني‌اش درست نبوده است. او نوشته بود: «ظرفيت رئيسي به او اجازه مي‌دهد شکاف‌های درون جمنا را ترمیم کند. بتواند شکاف جمنا با دیگران مثل پایداری و هواداران جلیلی و حتی بخشی از بدنه متعلق به احمدی‌نژاد را نیز ترمیم و پر کند». احتمالا بايد منتظر ماند تا كم‌كم به جز ضرغامي صداهاي اعتراضي ديگري هم از درون يا بيرون جمنا شنيده شود.

ثبت نظر پیرامون این مطلب